Odkryj, jak automatyzacja marketingu pomaga w ekspansji zagranicznej

jak automatyzacja marketingu pomaga w ekspansji zagranicznej

Czy automatyzacja marketingu może pomóc w ekspansji zagranicznej? Odpowiadamy w skrócie: tak, praktycznie zawsze! Za to, aby odpowiedzieć na pytanie szczegółowo, zacznijmy od wyjaśnienia, czego wymaga skuteczna ekspansja zagraniczna.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, trzeba określić cel ekspansji. Każda ekspansja ma jakiś specyficzny cel, natomiast roboczo załóżmy, że chodzi nam o pozyskanie klientów, rozumianych także jako pozyskanie dealerów i dystrybutorów naszych produktów.

Wymagania skutecznej ekspansji zagranicznej

Rozważmy trzy przypadki, w których ekspansja zagraniczna stawia różne wyzwania oraz poziom trudności.

I. Sprzedaż zagraniczna fundamentalnie nie różni się od sprzedaży krajowej.

II. Sprzedaż zagraniczna jest trudniejsza, ponieważ występują poniższe trudności:

  • mamy barierę językową w komunikacji (musimy dostosować materiały produktowe i ofertowe, komunikację marketingową i sprzedażową);
  • nie znamy klientów i trudniej jest nam ich znaleźć;
  • mamy ograniczoną wiedzę o problemach i potrzebach klientów;
  • mamy mniejszą reputację i rozpoznawalność;
  • klienci mogą nie rozważać nas jako potencjalnego partnera;
  • bariera ograniczonego potencjału fizycznych spotkań – zazwyczaj nie spotkamy się i nie jest łatwo pojechać do potencjalnego klienta, ponieważ stoją przed nami bariery mentalne, czasowe i kosztowe.

III. Sprzedaż zagraniczna jest także łatwiejsza, ponieważ występują następujące ułatwienia:

  • możemy naszym procesem marketingowo-sprzedażowym adresować znacznie większą ilość potencjalnych klientów – w szczególności możemy docierać do klientów docelowych na dziesiątkach rynków;
  • możemy zapewnić unikatową wartość, której lokalni konkurencji nie zapewniają, np. dzięki przewadze kosztowej, geograficznej, czasowej;
  • mamy ograniczoną konkurencję – większość firm podobnych do nas zapewne tego nie robi, lub nie robi tego skutecznie.

Skuteczne działania w ramach ekspansji adresują utrudnienia i wykorzystują ułatwienia. Dzięki temu ekspansja jest de facto działaniem mającym większy potencjał, niż sprzedaż krajowa.

Jak automatyzacja marketingu pomaga w ekspansji zagranicznej

Pomimo wypisanych powyżej utrudnień oraz ułatwień podczas ekspansji zagranicznej, to właśnie automatyzacja marketingu przychodzi z rozwiązaniami. W czym pomaga?

Przygotowanie adekwatnych baz danych w ekspansji zagranicznej

Z pomocą automatyzacji możemy przygotować bazę danych naszych potencjalnych klientów i wzbogacić ją o dane, które będziemy wykorzystywać w naszej komunikacji, takich jak typ decydenta, branża, referencje, itp.

Dzięki temu, mamy konkretną grupę odbiorców, do których możemy skierować nasze działania.

Przygotowanie wysoko spersonalizowanej komunikacji 

Systemy automatyzacji marketingu, korzystając z posiadanej bazy danych, mogą umożliwić nam przygotowanie komunikacji dopasowanej do danej grupy odbiorców. W szczególności dopasować komunikację językową, argumenty branżowe, materiały uwiarygodniające, adekwatne referencje i wiele innych.

Dzięki temu, komunikacja jest wartościowa, skuteczna, budująca zaufanie, rozpoznawalność i reputację.

Prowadzenie komunikacji w dużej skali

Systemy automatyzacji marketingu umożliwiają jednocześnie prowadzenie komunikacji w dużej skali z wieloma potencjalnymi grupami klientów naraz, przy jednoczesnym zachowaniu jej wysokiej jakości.

Dzięki temu, jesteśmy w stanie jakościowo komunikować się z bardzo dużą liczbą potencjalnych klientów. 

Monitorowanie zainteresowania i generowanie leadów marketingowych

Systemy automatyzacji pozwalają nam zbierać informację na temat zainteresowań, potrzeb i problemów naszych klientów, monitorując przy tym ich aktywność oraz interakcje z naszymi działaniami i aktywami marketingowymi.

Dzięki temu, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć i poznać naszych potencjalnych klientów, oraz wykorzystać tę wiedzę do lepszego dostosowania produktu, oferty i dalszych działań marketingowych i sprzedażowych.

Dodatkowo systemy automatyzacji, za sprawą funkcji monitorowania, umożliwiają nam generowanie leadów marketingowych, które obrazują, gdzie w procesie zakupowym znajdują się nasi potencjalni klienci.

O generowaniu leadów możesz dowiedzieć się z naszego webinaru – dla zainteresowanych ⬇️

Generowanie leadów sprzedażowych w ekspansji zagranicznej

Systemy automatyzacji marketingu, prowadząc w naszym imieniu dziesiątki wysokiej jakości kampanii, generują dla nas sprzedażowe szanse sprzedaży (SQL). Potencjalni klienci odpowiadają na naszą komunikację i wchodzą w proces sprzedażowy z naszymi sprzedawcami.

Dzięki temu rozpoczynamy rozmowy handlowe i powoli budujemy relacje w celu rozpoczęcia sprzedaży na danym nowym rynku.

Podbijanie nowych rynków to wyzwanie dla wielu ambitnych przedsiębiorstw. Dodatkowe wskazówki możesz przeczytać w naszym artykule „Poznaj sprawdzony sposób na wzrost i rozwój firmy B2B”.

Podsumowując, automatyzacja marketingu nie jest luksusem, ale koniecznością dla firm dążących do ekspansji zagranicznej. Dzięki niej, proces ten staje się bardziej przewidywalny, skalowalny, osiągalny. Zainwestowanie w odpowiednie systemy automatyzacji może być kluczem do otwarcia drzwi do globalnego sukcesu firm B2B.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy automatyzacja marketingu może pomóc w ekspansji zagranicznej Twojej firmy – daj nam znać 👇

Zarezerwuj darmową konsultację

Umów się teraz

Podziel się artykułem z innymi

Facebook
LinkedIn
Scroll to Top