Lejek sprzedażowy to nieodzowny element strategii marketingowej i sprzedażowej w biznesie B2B (czyli Business to Business). Więcej o generowaniu leadów B2B we wpisie: https://flowmore.pl/lead-generation-generowanie-leadow-sprzedazowych-b2b/. Pozwala on na skuteczną konwersję potencjalnych klientów w rzeczywistych klientów poprzez podział procesu sprzedażowego na kilka kluczowych etapów. W artykule tym omówimy wszystko, co najważniejsze dla właścicieli biznesów działających w sektorze B2B, przede wszystkim: na czym polega metoda lejka, jakie etapy go tworzą, oraz jakie są specyficzne wyzwania w B2B (a jest ich sporo!).

Metoda lejka w sprzedaży B2B. Najważniejsze informacje

Lejek sprzedażowy to proces, który reprezentuje drogę, jaką potencjalny klient musi przejść od chwili, gdy dowiaduje się o Twojej firmie, aż do momentu finalnego zakupu lub podpisania umowy. Metoda lejka w sprzedaży to narzędzie pozwalające na skuteczne zarządzanie procesem pozyskiwania klientów i dostosowanie go do specyfiki danego biznesu.

Skoro więc o specyfice mowa, warto w tym miejscu zaznaczyć, że każda firma – nawet jeśli działa w podobnym sektorze – może mieć inny lejek sprzedażowy, ponieważ proces zakupu i decyzji znacząco różni się nie tylko w zależności od branży, ale nawet produktu lub usługi, a także grupy docelowej.

Etapy lejka sprzedażowego w B2B

Etap 1: TOFU (Top of the Funnel)

Etap 2: MOFU (Middle of the Funnel)

Etap 3: BOFU (Bottom of the Funnel)

Specyfika B2B metodzie lejka sprzedażowego

Biznesy B2B różnią się od konsumenckich (B2C) pod wieloma względami  –  bardzo wyraźnie widać, to gdy przyglądasz się lejkowi sprzedażowemu. Co szybko zauważysz?

Zapamiętaj: Twoim klientem rzadko jest 1 osoba  –   dlatego cały proces jest zdecydowanie wydłużony i nie trwa kilku godzin, a często kilka tygodni czy nawet miesięcy. Wszystko ze względu na to, że w firmach nie ma jednej osoby decyzyjnej, a kwota pojedynczej sprzedaży jest z reguły dużo wyższa niż w B2C.